VAFLE Z OVČÍHO JOGURTU & CHIA JAM

Tyhle vafle jsou víkendový nebe. Čerstvá máslovo-jogurtová vafle má tenkou křupavou vrstvu na povrchu a uvnitř je neuvěřitelně sametová. Chuť a výživa za odměnu. 

Vybrala jsem do receptu dvě přirozeně bezlepkové mouky, aby byly vafle o něco jemnější na střeva a zároveň bohatší na živiny. Ovesná mouka se totiž v kombinaci s ovčím jogurtem stará o slušnou porci zinku

Zinek

je esenciálním minerálem pro správnou funkci imunitního systému. Malé děti, konkrétně kolem 6 - 24 měsíců, ho mívají pravidelně nedostatek. Ačkoliv si miminko dělá zásoby během těhotenství a mateřské mléko též zinek obsahuje, kolem 6. měsíce věku to miminku přestává stačit. V tomto období ho přitom děti potřebují víc, než my dospělí. Nejen pro podporu imunity, ale i pro správný vývoj těla a mozku. 

Pokud máte děťátko starší jednoho roku a úspěšně zvládá všechny zmíněné alergeny, mohou být tyhle vafle skvělá víkendová snídaně nebo svačina. Jen bych možná ještě zvážila jakékoliv slazení. Ti starší si mohou přece vždycky utopit vafle v javorovém sirupu až na talíři. :-)

Těsto je balanc kvalitních bílkovin, zdravých tuků a výživných karbohydrátů. Za mě ho skvěle doplňuje už jen ovocný chia jam. Ovoce můžete zvolit víceméně jakékoliv, dle sezóny nebo toho, co máte v mrazáku. Mně teď dávají největší smysl mražené lesní borůvky a funguje to spolu dohromady stejně dobře, jako kynuté borůvkové knedlíky s tvarohem. 

Dejte vědět, jestli vám taky chutnaly. 

Ingredience na těsto

Na 10 vaflí:
~ 300g ovčího jogurtu 
~ 2 vejce 
~ 40g javorového sirupu nebo medu (zvažte u malých děti)
~ lžička jablečného octu
~ 80g másla nebo ghee
~ 100g mandlové mouky 
~ 80g jemně mleté ovesné mouky
~ půl lžičky mleté vanilky 
~ velká špetka mořské soli 
~ půl lžičky jedlé sody
~ ghee nebo kokosový olej na vymazání vaflovače

Ingredience na chia jam

~ pytlík mraženého ovoce 
~ chia semínka (na 200g mraženého ovoce cca 1 velká polévková lžíce chia)
~ lžička ghee 
~ koření dle chuti: mletá vanilka / citronová kůra / kardamon 

Postup

  1. Jako první vždy chystám ovocný chia jam. Během procesu dělání vaflí mají totiž chia semínka čas zvětšit svůj objem a jam hezky vychladne. Nejlepší je, když necháte mražené ovoce přes noc povolit v lednici, ráno slijete vodu a až potom zahříváte. Zůstane v něm tak míň vody a ovoce pak není nutné dlouho zahřívat. Nic se ale neděje, když zapomenete (mně se to stává pravidelně). 
  2. Tak jako tak, ovoce přivedu k varu, přidám koření a ghee a zahřívám do té doby, než lehce zhoustne. Stále tam nechávám dost šťávy pro chia semínka. Stáhnu plamen, počkám, až rozvar trochu vychladne a vmíchám chia. 
  3. Na mírném plameni rozehřeju máslo nebo ghee a dám ho stranou. 
  4. V téhle fázi zapínám vaflovač. 
  5. Smíchám ovčí jogurt, vejce, javorový sirup a ocet a v druhé míse všechny suché ingredience.
  6. Spojím obě dvě směsi dohromady a nakonec vmíchám vychladlé máslo. 

Vaflovač před každou vaflí namažu trochou ghee nebo kokosového oleje. 

Při vytahování hotových vaflí buďte opravdu něžní. Těsto je křehké, ale o to nadýchanější vafle jsou.

alergeny: mléko, vejce, ořechy

doporučený věk: od 1+ roku, po úspěšném představení alergenů včetně medu

podpis